Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare imobil firma sub valoarea inregistrata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare imobil firma sub valoarea inregistrata

am achizitionat in 2005 un imobil in valoare de 24.000 lei(nu sunt platitor de tva)
in anii urmatori s-au facut imbunatatiri in valoare totala de 27.255:valoare finala:51.255 lei.
pana la 31.12.2011 amortizarea a fost de 19.870 lei:valoare ramasa 31.385 lei.
am vandut imobilul la 31.12.2011 unei persoane fizice cu suma de 29.980 lei:
6583 este deductibil ;integral sau numai valoare de vanzare:
Este cheltuiala deductibila daca aceasta operatiune nu se incadreaza la art.11 din Codul Fiscal, respectiv, sa nu fie posibila reincadrarea tranzactiei in cazul in care vanzarea se face catre persoane afiliate.
Valorificarea activului trebuie sa reflecte valoarea de piata a acestuia.
multumesc pentru raspuns;
cum trebuie sa arate nota contabila?
cum inregistrez diferenta intre valoarea totala:51255 si valoarea vanzarii:29800?
multumesc
Ati schimbat valoarea de vanzare?
Prima data ati scris ca vindeti la 29.980 apoi la 29.800.
Pentru o inregistrare corecta este nevoie de datele reale si corecte.
Presupunand ca valoarea de vanzare este 29.980, inregistrarile ar fi:

Vanzarea imobilului: 461 = 7583 29.980

Scoaterea din gestiune a imobilului vandut: % = 212 51.255