Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare corecta vanzare imobil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare corecta vanzare imobil

Va rog sa imi dati varianta corecta de inregistrare in evidenta contabila a unei vanzari de mijloc fix ,mai exact,un imobil proprietatea unei societati comerciale.
Valoarea imobil. inreg in evid societatii este de 8012 lei,amortizarea calculata pana la data vanzarii =2668.93 lei,imobilul se vinde cu suma de 110000 lei,si nu se calculeaza tva la livrare fiind imobil vechi conf.art 141,alin 2,lit.f,desi societatea este inregistrata ca platitoare de tva.
VA MULTUMESC
1. Vanzarea imobilului: 461 = 7583 110.000
2. Scoaterea din gestiunea mijloacelor fixe a imobilului vandut:
% = 212 8.012

Cu stima.