avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare corecta vanzare imobil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare corecta vanzare imobil

Va rog sa imi dati varianta corecta de inregistrare in evidenta contabila a unei vanzari de mijloc fix ,mai exact,un imobil proprietatea unei societati comerciale.
Valoarea imobil. inreg in evid societatii este de 8012 lei,amortizarea calculata pana la data vanzarii =2668.93 lei,imobilul se vinde cu suma de 110000 lei,si nu se calculeaza tva la livrare fiind imobil vechi conf.art 141,alin 2,lit.f,desi societatea este inregistrata ca platitoare de tva.
VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Cristina Galis , Contabil 19:24, 19 Martie 2012
1. Vanzarea imobilului: 461 = 7583 110.000
2. Scoaterea din gestiunea mijloacelor fixe a imobilului vandut:
% = 212 8.012
2812 2.668,93
6583 5.343,07

Cu stima.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil lylyan lylyan Buna ziua Societatea vinde un imobil sub valoarea contabila. Nu este amortizat total si am o diferenta de cheltuiala la scoaterea din gestiune. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Inregistrare vanzare imobil cu pierdere mariam69 mariam69 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum se inregistreaza in evidenta contabila o vanzare de mijloc fix ,un imobil proprietatea unei societati ... (vezi toată discuția)
Vanzare imobil firma sub valoarea inregistrata ciobanc ciobanc am achizitionat in 2005 un imobil in valoare de 24.000 lei(nu sunt platitor de tva) in anii urmatori s-au facut imbunatatiri in valoare totala de ... (vezi toată discuția)