avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1818 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare vanzare imobil cu pierdere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare vanzare imobil cu pierdere

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum se inregistreaza in evidenta contabila o vanzare de mijloc fix ,un imobil proprietatea unei societati comerciale.
Valoarea imobil inregistrat in evidenta societatii este de 8.884 lei,amortizarea calculata pana la data vanzarii =2193 lei,imobilul se vinde cu suma de 5.000 lei, nu sunt platitor de tva.
va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 29 Martie 2016
mariam69, utilizator
Cel mai recent răspuns: Contabilitate Brasov , Contabil 13:57, 2 Aprilie 2016
1. Vanzare
461 = 7583 5.000

2. Scoaterea din gestiune
% = 212 8.884
281 2.193
6583 6.691

Pentru a justifica vanzarea sub valoarea ramasa neamortizata, consider ca ar trebui facut o evaluare (care sa arate ca valoarea de piata este apropiata sumei de 5000 lei)
Multumesc!
Multumesc pentru raspuns
Vreau sa intreb daca inchid contul 461 cu 512? Cei 5000 de lei ii primesc prin banca
Da
5121 = 461 5000

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil lylyan lylyan Buna ziua Societatea vinde un imobil sub valoarea contabila. Nu este amortizat total si am o diferenta de cheltuiala la scoaterea din gestiune. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Inregistrare corecta vanzare imobil andomar andomar Va rog sa imi dati varianta corecta de inregistrare in evidenta contabila a unei vanzari de mijloc fix ,mai exact,un imobil proprietatea unei societati ... (vezi toată discuția)
Vanzare imobil firma sub valoarea inregistrata ciobanc ciobanc am achizitionat in 2005 un imobil in valoare de 24.000 lei(nu sunt platitor de tva) in anii urmatori s-au facut imbunatatiri in valoare totala de ... (vezi toată discuția)