Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare vanzare imobil cu pierdere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare vanzare imobil cu pierdere

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum se inregistreaza in evidenta contabila o vanzare de mijloc fix ,un imobil proprietatea unei societati comerciale.
Valoarea imobil inregistrat in evidenta societatii este de 8.884 lei,amortizarea calculata pana la data vanzarii =2193 lei,imobilul se vinde cu suma de 5.000 lei, nu sunt platitor de tva.
va multumesc!
mariam69, utilizator
1. Vanzare
461 = 7583 5.000

2. Scoaterea din gestiune
% = 212 8.884

Pentru a justifica vanzarea sub valoarea ramasa neamortizata, consider ca ar trebui facut o evaluare (care sa arate ca valoarea de piata este apropiata sumei de 5000 lei)
Multumesc!
Multumesc pentru raspuns
Vreau sa intreb daca inchid contul 461 cu 512? Cei 5000 de lei ii primesc prin banca
Da
5121 = 461 5000