Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata mai mare de 5000 lei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata mai mare de 5000 lei

o societate cumpara un bilet de avion de la o ag de turism din Romania si plateste cash 2240 eur(9.754,08 lei).ag de turism intra si ele la plafonul plati/incasari pana in 5000 lei?sau nu?
multumesc
Plata oricarei facturi mai mari de 5000 RON se poate efectua numai prin banca, nu si numerar.
Daca ati platit in valuta nu este nici o problema. Treceti sumele prin registrul de casa in valuta la cursul BNR. Platile in LEI sunt limitate la 5000 lei numerar si diferenta prin banca.
O zi buna!
Imi pare rau ca va contrazic dar incercati sa platiti dvs. o factura mai mare de 5000 RON fractionat (o parte numerar si o parte prin banca) si o sa vedeti imediat ce parere are GF.
V-o spun din proprie experienta.
OG 15/1996 completata si modificata:
Art.2 lit.c
"c) plati catre persoane juridice în limita unui plafon zilnic maxim de 10 000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise în limita unui plafon zilnic în suma de 5 000 lei. Sunt interzise platile fragmentate în numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5 000 lei. Se admit plati catre o singura persoana juridica în limita unui plafon zilnic în numerar în suma de 10 000 lei, în cazul platilor catre retelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate si functioneaza în baza legislatiei în vigoare. Sunt interzise platile fragmentate în numerar catre astfel de magazine, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 10 000 lei.
Adica poti plati o factura mai mare de 5000 lei cu partial numerar (doar odata si maxim 5000 lei) iar diferenta prin banca. Nu mai poti face ca pe vremuri 5 chitante la o factura.
Aceasta este parerea mea. Poate gresesc......
Imi pare rau ca ati avut experiente neplacute cu comisarii GF.
Toate cele bune!
bestb, utilizator