Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Schimbare statut ong la intrare de noi membri
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Schimbare statut ong la intrare de noi membri

Buna ziua, am un ong si a iesit o persoana din statut si intra o alta persoana, care sunt actele necesare care trebuiesc inaintate la judecatorie.
Va multumesc anticipat
Adunarea generala a membrilor asociatiei.
Puteti sa fiti putin mai explicita va rog?
Lista cu membrii fondatori, deci cei care au fost la infiintare ramane asa. Daca o persoana doreste sa renunte la calitatea de membru al respectivului ong, depune o cerere prin care renunta la functia pe care o detine in organele de conducere si la calitatea de membru incepand din data de .... De asemenea va intra cealalta persoana printr-o cerere de primire in ong, cu o data anterioara celeilalte pentru ca asociatia sa nu ramana cu mai putin de 3 membrii, asa cum prevede legea. Se convoaca adunarea generala pentru alegerea organelor de conducere, se completeaza procesul verbal al adunarii generale si dupa aceea se inregistreaza la judecatorie noile organe de conducere.
Va multumesc