Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cum pot sa aflu daca a fost depusa o plangere ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cum pot sa aflu daca a fost depusa o plangere impotriva mea?

Cum pot sa aflu daca a fost depus o plingere impotriva mea la un institut public si numelele celor care au depus plingerea si daca exista o lege care obliga institutiile sa ne comunice, Multumesc
daca este vorba de o sesizare de eventuale abateri disciplinare aceasta ajunge pe masa comisiei de disciplina, aceasta fiind singura de competenta a da solutii, potrivit HG nr.1344/2007.
in acelasi act normativ veti regasi procedura de cercetare administrativa.

Art. 54. - (1) Documentele rezultate din activitatea de cercetare desfăşurată de comisia de disciplină, cu excepţia raportului privind propunerea de sancţionare, au caracter confidenţial şi se păstrează de secretarul acesteia, în situaţia în care şedinţele comisiei de disciplină nu au avut caracter public.
(2) Rapoartele privind propunerea de sancţionare se publică de către comisia de disciplină la sediul autorităţii sau instituţiei publice în cadrul căreia aceasta îşi desfăşoară activitatea, cu excepţia datelor cu caracter personal, aşa cum sunt ele definite prin lege.

Art. 20. - (1) În desfăşurarea activităţii şi îndeplinirea atribuţiilor, membrii şi secretarul comisiei de disciplină au următoarele obligaţii:
..... d) să respecte confidenţialitatea deliberărilor şi a datelor cu caracter personal, în condiţiile legii.

Art. 39. - (1) Persoana care a formulat sesizarea se audiază separat de funcţionarul public a cărui faptă a fost sesizată ca abatere disciplinară. La solicitarea uneia dintre părţi şi cu acordul celeilalte, audierea se poate realiza în prezenţa persoanei care a formulat sesizarea şi a funcţionarului public a cărui faptă a fost sesizată.