Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei pentru veniturile realizate in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei pentru veniturile realizate in acord global si veniturile din prime

Am iesit la pensie la limita de varsta in 28.03.2010 conform legii 19/2000.
La stabilirea pensiei nu au luat in calcul si veniturile realizate in acord global sau veniturile din prime, cu toate ca au fost folosite la calculul contributiei la pensie.Intrebarea mea este: pot cere in instanta recalcularea pensiei invocand decizia 19/17.10.2011 a ICCJ?
Mentionez ca nu am facut contestatie la primirea deciziei de pensionare.
Dupa ce am citit mai multe pe acest forum am inteles ca nu mai pot invoca acea decizie deoarece legea 19/2000 dupa care am iesit la pensie este abrogata. Atunci intreb: mai pot cere in instanta recalcularea pensiei tinand cont de veniturile din acord global ? si ce sanse de castig am?
adonisvigalex a scris:
Atunci intreb: mai pot cere in instanta recalcularea pensiei tinand cont de veniturile din acord global ?

Bineinteles ca puteti solicita obligarea casei de pensii la recalcularea drepturilor de pensie cu valorificarea veniturilor realizate in acord global si cu valorificarea primelor. Faptul ca nu puteti invoca Decizia nr. 19/2011 a ICCJ nu inseamna ca nu va mai puteti adresa instantei.

adonisvigalex a scris:
si ce sanse de castig am?

Sansele depind de practica instantelor din zona in care locuiti. Daca, de regula, aceste litigii sunt castigate de pensionari, inseamna ca probabilitatea sa castigati si dvs. este mare. Cand spun "aceste litigii" ma refer la litigiile avand ca obiect recalcularea drepturilor de pensie cu valorificarea veniturilor realizate in acord global si a primelor.
Multumesc mult pentru raspuns.Mai am o singura nelamurire: Pot actiona in instanta casa de pensii chiar daca nu am cerut intai lor sa-mi recalculeze pensia dupa aceste venituri? sau intai ma adresez lor si daca imi resping cererea inaintez actiunea in instanta?
Intai solicitati casei de pensii recalcularea drepturilor de pensie si apoi va adresati instantei, de preferat dupa ce primiti raspuns de la pensii. Nu va puteti adresa direct instantei intrucat nu este de competenta instantelor judecatoresti sa recalculeze pensii.
Eu am citit intr-un articol de ziar din 2012 ca se procedeaza astfel: cerere de recalculare la Casa de Pensii pe baza adeverintei, dupa raspunsul negativ se face contestatie la Casa de Pensii, dupa raspunsul lor tot negativ se actioneaza la tribunal, daca se castiga procesul se face o noua cerere de recalculare la Casa de Pensii cu hotararea judecatoreasca anexata. Si atunci vor fi obligati sa recalculeze. Sper ca informatiile sunt corecte!

Intrebarea mea este: la contestatia adresata Casei de Pensii (de fapt, Comisiei Centrale de Contestatii), trebuie anexate ceva acte, sau numai la tribunal?