Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Consilierul juridic numit in functie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Consilierul juridic numit in functie

"Consilierul juridic numit în functie are statutul functionarului, potrivit functiei si categoriei acesteia" Sintagma statutul func'ionarului se refera la statutul functionarului public?
Exact asta inseamna si, daca nu ma insel, citatul dat de dvs. este din Legea nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic. Functia de consilier juridic este functie publica generala clasa I si o regasiti in anexa Legii nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici.