avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mamele care sunt in CCC nu beneficiaza de consultatii ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mamele care sunt in CCC nu beneficiaza de consultatii si tratamente gratuite sau compensate?

am fost la medicul de familie pt.un consult si am platit consultatia plus tratamentul ca si o persoana neasigurata,cu toate ca beneficiez de indemnizatie pt. cresterea copilului.poate cineva a imi confirme ce a spus medicul,si anume ca doar pina cind implineste copilul 6 luni suntem asigurate,dupa aceea nu.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:45, 10 Aprilie 2012
Sunteti asigurata la sanatate pe perioada ccc,cu plata asigurarii din alte surse.(buget de stat)!
Mergeti la Casa de Sanatate si solicitati eliberarea unei adeverinte de asigurat.Sa aveti la dvs:
-copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg. 2,3,4 si mutatia eventual)
-copie Certificat de nastere copil
-Decizia emisa de Agentia pt. prestatii sociale ,privind indemnizatia de cc
-Adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.a Sectorului de domiciliu (original)
Copie CARTE DE MUNCA ,si/sau adeverinta eliberata de angajator dupa 1 ianuarie 2011.
Dupa ce ati obtinut adeverinta de asigurat,va prezentati cu acesta la medicul dvs. de familie care are obligatia de a va inregistra cf. noului statut,respectiv persoana aflata in ccc.si trebuie sa beneficiati de toate serviciile medicale asigurate.
Ultima modificare: Marți, 10 Aprilie 2012
ContSters136493, utilizator
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 21
(1) Pe perioada in care se beneficiaza de indemnizatia prevazuta la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin.(1) si art. 9 alin. (5) si (6), precum si pe perioada concediului fara plata prevazut la art. 6, plata contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru aceste persoane se asigura de la bugetul de stat .
...

2.Din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii:

Art.213
...
(2) Sunt asigurate persoanele aflate în una dintre urmãtoarele situaţii, pe durata acesteia, cu plata contribuţiei din alte surse, în condiţiile prezentei legi:
...
c) se aflã în concediu pentru creşterea copilului pânã la împlinirea vârstei de 2 ani şi în cazul copilului cu handicap, pânã la împlinirea de cãtre copil a vârstei de 3 ani;
...

3. Asadar persoana aflata in CCC este asigurata la sanatate iar plata contributiei se asigura de la bugetul de stat.

4. Daca medicul dvs. de familie a zis altfel cu siguranta ca ori nu cunoaste legile ori a vrut sa va pacaleasca si sa va ia niste bani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Statut pentru serviciile medicale clinice Elisabeta C. Elisabeta C. Ce statut voi avea pentru serviciile medicale clinice cand voi fii in indemnizatie CCC? mentionez ca am fost salariat pe perioada determinata, iar acum nu mai ... (vezi toată discuția)
Asigurare de sanatate dupa nastere lilu2014 lilu2014 Dupa nastere, mama mai este asigurata? Daca da, cat timp? Dupa nasterea copilului eu voi sta acasa, deci nu ma pot angaja. Imi pot plati singura asigurarea ... (vezi toată discuția)
Asigurari medicale camicosa camicosa sant insarcinata in 8 luni si nu lucrez deci nu am asigurare medicala.Am platit pana acum toate analizele necesare.Cum sa procedez sa nu platesc spitalizarea ... (vezi toată discuția)