Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program vizita

Am obtinut in instanta, dreptul de a lua copilul in al doilea si al patrulea week-end de vineri pana duminica din fiecare luna. Avand in vedere ca in luna aprilie prima zi (1 aprilie ) este duminica consider primul week-end in perioada 6-8 aprilie deci am dreptul sa iau copilul urmatorul weekend(13-15 aprilie). Fosta sotie m-a anuntat ca nu vrea sa imi dea copilul in al doilea weekend pentru ca ea considera ca primul week-end din luna s-a terminat in 1 aprilie. Din punct de vedere legal, daca luna incepe cu duminica, poate fi considerat week-end? (defapt fosta sotie nu doereste sa imi dea copilul de Paste si interpereteaza hotararea judecatoresca dupa bunul plac). Daca nu vrea sa respecte hotararea judecatoreasca, ce posibilitati am? Sa cer ajutorul politiei? Va multumesc.
Cu executorul judecatoresc veti executa hotararea, nu cu politia.

Cum scrie in hotarare asa se socoteste.
Va uitati si dvs si sotia pe calendar si veti vedea ca al doilea pe luna aprilie e intre 13 si 15, iar al patru-lea e intre 27 si 29. Daca sotia nu vrea sa respecte hotararea, nu aveti ce face decat sa apelati la un executor judecatoresc si daca se va opune , depuneti plangere penala
Apelati la Executorul judecatoresc care poate apela la politie.