avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Infintare PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Infintare PFA

Buna seara. Locuiesc la sat si as dori sa deschid in casa un magazin alimentar(mixt) Eu fiind inginer mecanic. As dori sa imi spuneti daca se poate PFA . Sau este obligatoriu SRL. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: iliany , utilizator 03:15, 11 Aprilie 2012
Puteti si PFA si SRL. In opinia mea decat PFA mai bine SRL.
Sustin sfatul colegului George Moraru de a infiinta SRL.

Ca PFA trebuie sa mai indeplineasca si alte conditii, stimate coleg, nu-i asa?
Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă pregătirea profesională, dacă aceasta este cerută, potrivit unor prevederi legale speciale
.
In cazul lui @iliany sunt necesare cursurile de igiena si cele de vanzator.
Multumesc frumos pentru raspuns. Numai bine tuturor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzator magazin mixt adinaoancea22 adinaoancea22 Buna ziua, Vreau sa-mi infiintez un SRL - magazin mixt(alimente, detergenti, etc) Legea imi da dreptul de a vinde in magazinul meu(produse alimentare, ... (vezi toată discuția)
Pot deschide un intreprindere individuala cu profilul de magazin alimentar criliv criliv Buna ziua, As dori sa-mi deschid un magazin alimentar, insa nu as vrea sa fac un srl. Mentionez faptul ca as dori sa fac o intreprindere individuala sau un ... (vezi toată discuția)
Deschidere magazin alimentar laurafrincu laurafrincu Buna ziua, am si eu cateva intrebari si curiozitati in legatura cu infintarea unui SRL si deschiderea unui magazin alimentar. Eu si sotul meu locuim intr-o ... (vezi toată discuția)