avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pot deschide un intreprindere individuala cu profilul ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pot deschide un intreprindere individuala cu profilul de magazin alimentar

Buna ziua,
As dori sa-mi deschid un magazin alimentar, insa nu as vrea sa fac un srl.
Mentionez faptul ca as dori sa fac o intreprindere individuala sau un pfa, insa nu am studii de specialitate, doar liceu de mecanica auto.
Daca am nevoie neaaparat de aceste studii, unde as putea sa obtin un certificat de atestare.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: RobertG24 , utilizator 20:33, 6 Ianuarie 2015
Pentru infiintarea unui PFA sau a unei intreprinderi individuale avand ca obiect de activitate comert cu produse alimentare, pentru dovedirea studiilor absolvite este suficienta o copie de pe diploma de bacalaureat.
Ultima modificare: Duminică, 30 Noiembrie 2014
Luisa Mitroi legalista.ro, Consilier juridic
Multumesc.
criliv a scris:

Buna ziua,
As dori sa-mi deschid un magazin alimentar, insa nu as vrea sa fac un srl.
Mentionez faptul ca as dori sa fac o intreprindere individuala sau un pfa, insa nu am studii de specialitate, doar liceu de mecanica auto.
Daca am nevoie neaaparat de aceste studii, unde as putea sa obtin un certificat de atestare.
Multumesc


Salut, pentru a deschide PFA sau II ai nevoie neaparat de diploma pe meseria respectiva, in cazul tau o diploma in domeniul alimentatiei. Pentru a deschide cofetarie-patiserie a trebuit sa fac un curs de trei luni pentru a lua certificatul de calificare profesionala, presupun ca mergea si de bucatar dar nu sunt sigur. Asta e cel mai important ca apoi e simplu sa faci cursul de igiena.

Problema acum e unde te duci sa faci cursurile si spun asta ca in buzau nu exista scoala pentru asa ceva si a trebuit sa merg la bucuresti. La registrul comertului iti spune doar ca ai nevoie de diploma, nu iti da si o scoala sau ceva si exista si situatia cand scoala din localitatea ta sa nu organizeze cursuri prea curand pana nu se inscriu nu stiu cati insi. vezi si tu, in cel mai rau caz rezolvi in alt oras, bafta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comercializare bijuterii handmade edeva edeva Buna ziua! Acum ceva timp am inceput sa realizez bijuterii handmade - si cu margele cumparate, dar si cu margele realizate de mine. As dori sa-mi deschid un ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala comert in targuri si oboare gisedas gisedas Buna ziua! As dori sa infintez un II cod caen 478 Comert cu amanuntul efectuat prin standuri, chioscuri si piete.In principiu vreau sa vand popcorn, vata pe ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala cu activitate comert cu amanuntul mariana calin mariana calin Va rog sa imi spuneti daca as putea sa-mi infiintez o intreprindere individuala cu activitatea de comert cu amanuntul in conditiile in care am terminat o ... (vezi toată discuția)