Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale comercializare bijuterii handmade
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

comercializare bijuterii handmade

Buna ziua! Acum ceva timp am inceput sa realizez bijuterii handmade - si cu margele cumparate, dar si cu margele realizate de mine. As dori sa-mi deschid un stand intr-un Mall si nu stiu cum sa procedez: sa-mi fac un PFA sau un SRL? Dar in acelasi timp eu nu am nici o calificare de producator - sa zic asa. Nu am terminat nimic legat de arte. La PFA am inteles ca nu se poate decat un singur cod CAEN, iar eu sunt si producator si vanzator. Ce ma sfatuiti? Multumesc!
PFA. Va trebuie o diploma de vanzator.
Doar de vanzator? nimic de producator? ca eu voi avea intrari doar pe materia prima pentru ca eu produc si asamblez margelele.
Pentru inregistrarea unui PFA cu activitati de comert, va este suficienta si o diploma de bacalaureat. Nu aveti nevoie de mai mult.
M-am ocupat, deja, de mai multe PFA-uri (si Intreprinderi Individuale si Familiale) si a fost suficienta diploma de bacalaureat.
Doar pentru activitati de comert cu produse alimentare, ar fi fost nevoie de un curs de igiena alimentara !

Pentru a confectiona bijuterii de genul celor la care faceti referire, ar fi fost util un curs, ceva, in domeniul artelor, dar cred ca ati putea incerca si fara..
Buna ziua!

Ca sa infiintez un pfa pt realizare chestiute handmade e ok o diploma de la un curs de perfectionare(nu calificare) de vanzari prin telefon?
Si pt cumpararea materialelor necesare,gen margelute trebuie sa am chitanta pt ele?sau doar pt ceea ce vand?

Si cu acelasi curs mi-ar aproba un pfa pt vanzari online de haine?

Multumesc anticipat.