Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Coduri caen pentru un PFA - handmade
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Coduri caen pentru un PFA - handmade

Aș vrea să valorific legal hobby-ul meu, urmând cea mai simpla varianta.
Doresc sa ofer spre vânzare coronițe, agrafe, coliere, cercei și alte bijuterii din materiale comune ( margele, ceramica, sticla, pietricele, etc.) realizate manual/handmade. Ideal ar fi sa le vând prin alte magazine de profil și internet. Fiind vorba de un hobby, evident nu am studii în acest domeniu.
Aștept cu nerăbdare recomandările dvs.
Multumesc anticipat.
Buna ziua!
Va recomand infiintarea unui SRL. La acesta veti avea un obiect principal de activitate, iar in secundarea aveti posibilitatea sa treceti toate codurile caen.

Acestea sunt codurile caen necesare activitatii d-voastra, pe care trebuie sa le autorizati:

3213 Fabricarea imitatiilor de bijuterii si articole similare Aceasta clasa include: -fabricarea bijuteriilor de fantezie sau imitatiilor de bijuterii: -inele, bratari, coliere si articole de bijuterii similare confectionate din metale comune placate cu metale pretioase -bijuterii ce contin imitatii de pietre, cum sunt imitatii de pietre pretioase, imitatii de diamante si articole similare -fabricarea bratarilor metalice de ceas (cu exceptia celor din metale pretioase) Aceasta clasa exclude: -fabricarea de bijuterii confectionate din metale pretioase sau acoperite cu metale pretioase, vezi 3212 -fabricarea de bijuterii ce contin pietre pretioase veritabile, vezi 3212 -fabricarea de curele de ceas din metale pretioase, vezi 3212

4791 Aceasta clasa include comertul cu amanuntul prin case de comenzi sau prin Internet, de exemplu: cumparatorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informatiilor furnizate pe un website, a machetelor sau a altor mijloace de publicitate si face comanda prin posta, prin telefon sau pe Internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website). Produsele achizitionate pot fi descarcate direct de pe Internet, sau în cazul bunurilor materiale livrate clientului.
Aceasta clasa include:
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin comanda postala
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin Internet, pe baza de comanda
Aceasta clasa include de asemenea:
-vânzarea directa prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului
-licitatii cu amanuntul pe Internet
Aceasta clasa exclude:
-vânzarea cu amanuntul a autovehiculelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupele 451, vezi cod CAEN 453
-vânzarea cu amanuntul a motocicletelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupa 459

4799 Aceasta clasa include:
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs, în orice mod care nu este inclus în clasele precedente:
-prin vânzari directe sau prin intermediul comis-voiajorilor
-prin intermediul automatelor de vândut produse etc.
-comertul direct cu combustibil (ulei pentru încalzit, lemne de foc etc.), livrate la domiciliul clientilor
-activitati de licitatii desfasurate în afara caselor de licitatii (cu amanuntul)
-comertul cu amanuntul prin comisionari (în afara magazinelor)
Mulțumesc pentru aceste informații.
Buna ziua, pentru un PFA existent cu un cod de 9604 , daca adaug unca un cod CAEN pentru bijuterii handmade trebuie sa am o diploma ? Multumesc
Buna ziua,
Nu aveti nevoie de diploma
Multumesc mult.