Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... durata divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

durata divort

care este numarul maxim de infatisari si in ce conditii pot fi ele amanate in cadrul unui divort fara copii?
Nu exista o reglementare care sa statueze un numar standard de infatisari. Daca solicitati desfacerea casatoriei din vina paratului, pot fi obtinute termene de amanare pentru: depunerea intampinarii si luare la cunostinta, lipsa de aparare, depunere inscrisuri, martori, etc. In cazul in care partile se inteleg asupra unui divort amiabil, atunci puteti merge la notar sau la mediator si pe cale de consecinta puteti avea 2-3 "termene".
Da, nu pot fi prea multe amanari.
Se poate insa ajunge la 4-5 amanari sau chiar mai multe daca avocatul vrea sa amane si stie cum sa faca.
La notar a fost prima incercare. au fost depuse actele, semnata cererea si la 30 de zile cand trebuia sa semneze amandoi, ea nu a mai vrut deci s-a anulat tot. Sotul a depus actele la judecatorie si primul termen este in mai dar ea nu vrea sa ''ii dea divortul' si il ameninta ca il va ''tari prin tribunale cu anii".....
Este indicat sa isi angajeze avocat ca sa nu fie prea multe amanari.
Avocatul poate reduce mult durata judecatii, tot la fel cum o poate si prelungi.
multumesc mult pentru sfaturi