Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestare serv. intracomunitara?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestare serv. intracomunitara?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: SC RO (inregistrata in ROI) trebuie sa emita o factura (contravaloare cost participare expozitie) catre SC Germania (cu cod valabil TVA in Germania). Expozitia va avea loc in RO, firma din Germania doreste sa contribuie la costurile de expozitie.
SC Ro va factura fara TVA? Ce trebuie trecut pe factura, neimpozabil in Romania?
Va multumesc pentru ajutor.
Se trece pe factura scutit cu drept de deducere si se factureaza fara TVA.
Va multumesc.
art. 133, alin (7) cod fiscal
Prin excepţie de la prevederile alin. (2), locul următoarelor servicii este considerat a fi:
b) locul în care evenimentele se desfăşoară efectiv, pentru serviciile legate de acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, ştiinţifice, educaţionale, de divertisment sau alte evenimente similare, cum ar fi târgurile şi expoziţiile, precum şi pentru serviciile auxiliare legate de acordarea acestui acces, prestate unei persoane impozabile.

avand in vedere ca expozitia are loc in romania, se va factura cu tva.

d-le consultant fiscal, va rog sa va argumentati raspunsul daca sunteti amabil! va multumesc!
In decontul de TVA unde trebuie trecut? Dar in declaratia 390? Va multumesc.
in decont la rd. 9.
nu se raporteaza in decl. 390.