Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prima Casa - 2 situatii: vanzare locuinta sau dare in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prima Casa - 2 situatii: vanzare locuinta sau dare in chirie

Buna ziua.

1. Daca am achizitionat o garsoniera prin programul Prima Casa si in 2 ani salariul e mai mare, apare un copil etc. si constat ca trebuie o locuinta mai spatioasa hotarand achizitionarea unui apartament. Se poate face asta in cadrul programului? In ce conditii? Poate sa preia ratele cumparatorul? Sau trebuie vandut si cu banii respectivi achit imprumutul?

2. Daca sunt nevoit sa plec in strainatate pentru un loc de munca pot sa dau in chirie locuinta?
conform OUG 60/2009, completata si modificata prin OUG 33/2011
1. „se obliga sa nu instraineze locuinta achizitionata in primii cinci ani de la data dobandirii. Dupa expirarea acestui termen, in cazul preluarii contractului de credit de catre un tert, acesta trebuie sa intruneasca criteriile de eligibilitate ale beneficiarilor Programului”

Nu puteti apela la acelasi program, e vorba de PRIMA casă

2. Da, puteti inchiria apartamentul.
Alexandru Munteanu, Avocat