Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca 4 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca 4 ore

urmeaza sa ma angajez si as dori sa stiu,daca voi avea 4 ore pe contractul de munca ma dezavantajeaza in vreun fel?beneficiez de aceleasi drepturi ca si cum as lucra 8ore?ma refer la CAS,somaj,dreptul la o eventuala indemnizatie de crestere a copilului,pensie...cat timp poate angajatorul sa ma tina cu contract de 4 ore?exista o limita?
Roxana Popa, Consultant asigurari
Beneficiati de aceleasi drepturi cu o singura exceptie , in cazul somajului stagiu de cotizare se calculeaza astfel : 2 luni lucrate cu timp de munca 4 ore/zi = o luna lucrat cu timp de munca 8 ore/zi.

Nu exista vreo limita a stabilirii timpului de munca ... acesta poate fi stabilit pe durata nedeterminata sau pe durata determinata.
puteti sa imi spuneti cat este salariul minim net in 2012?
Salariul minin net ar fi de 530 lei ... nu am luat in considerare tichete de masa si persoane in intretinere

[ link extern ]