Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incadrare in grad de invaliditate, pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incadrare in grad de invaliditate, pensie de invaliditate

va rog daca stie cineva dg. tulburare afectiva bipolara cu depresie severa ,in ce grad de incapacitate de munca se incadreaza . e vb de un barbat de 59 ani cu 32 ani de serviciu multumesc, cam la ce suma s-ar incadra pensia[% din salariu] muyltumesc.
Incadrarea in grad de invaliditate este de competenta exclusiva a medicului expert al asigurarilor sociale care emite o decizie asupra capacitatii de munca.

Eu va dau un link la anexa HG nr. 155 /2011 pentru aprobarea criteriilor si normelor de diagnostic clinic, diagnostic functional si de evaluare a capacitatii de munca pe baza carora se face incadrarea in gradele I, II si III de invaliditate. Gasiti acolo toate afectiunile.
www.avocatnet.ro/content/con...

Pensia nu se calculeaza in procente din salariu, ci potrivit art. 94 si urm. din Legea nr. 263/2010. In practica se utilizeaza o aplicatie informatica si sunt valorificate toate salariile si sporurile cu carater permanent din carnetul de munca si din adeverinte precum si stagiile de cotizare realizate. Nu aveti cum sa aflati care este cuantumul pensiei pe un forum de discutii juridice.
multumsc mult