Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Evaziune fiscala Legea 241/ 2005 Art 9/ lit b
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Evaziune fiscala Legea 241/ 2005 Art 9/ lit b

Buna ziua
Daca administratorul unui SRL comite o fapta de evaziune fiscala (prejudiciul constatat fiind de 55 000 de euro), i s-a intocmit Dosar Penal pentru Infractiunea prevazuta in Legea 241/2005 - Art. 9/ lit.b, iar in cursul procesului , nu poate restitui prejudiciul de 55 000 de euro, …poate obtine o sentinta de condamnare cu suspendare, avind in vedere ca pedeapsa in aceasta situatie este de inchisoare intre 2 si 8 ani?
Asta depinde de instanta de judecata.
Eu stiam ca pedepsele cu suspendare se acorda la incadrarile cu pedepse cu inchisoarea de pina la 7 ani, ... sau nu exista o limita pt. pedeapsa cu suspendare ?!
maxim 4 ani cu suspendare (sub supraveghere) se poate da in Romania.