Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Formular 121
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Formular 121

Sunt pensionar, primesc pensie in Rom si am resedinta si in Germania. In baza formularului 121, am medic de familie in Germania. In prezent intentionez sa stau 3 luni in Romania. Cei de la Asig. Medicale din Germania au spus clar ca sunt in continuare asigurat medical in Rom, deoarece ei iau banii pentru serviciile medicale acordate de la CASMB. Astfel am drept la medic de familie si in Bucuresti unde am resedinta. Insa, CASM-Bucuresti afirma ca in Romania eu nu pot fi asistat medical decat in situatii de urgenta.
Stie cineva care este adevarul? Acest formular este unul european, astfel incat logic este sa fie interpretat la fel.
Regulamentele europene in vigoare sunt foarte stricte şi prevãd faptul ca o persoana nu poate sa fie asigurata in doua state membre ale Uniunii Europene in acelasi timp, iar raportat la situaţia dumneavoastrã, nu puteţi avea calitatea de asigurat şi în România şi în Germania. În momentul în care aţi completat şi depus Formularul E121, CAS a notificat serviciile şi compartimentele din cadrul instituţiei – pe evidenţa asiguraţi şi medicul de familie cã nu mai sunteţi asigurat în România. Cardul european de sãnãtate asigurã doar urgenţele medicale.