Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract novatie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract novatie

Buna seara,

Am si eu mare nevoie, daca ma puteti ajuta, de un model de contract de novatie prin schimbare de debitor.

Va multumesc,
Cristian
Imi puteti spune macar unde as putea gasi un asemenea contract?

Va multumesc,
Cristian
Ma indoiesc ca exista un model pentru novatie, pentru simplul motiv ca acest contract e tot timpul diferit, in functie de obligatia/partea care se schimba si natura contractului principal.
Va rog gasiti mai jos un model de contract de novatie prin schimbare de debitor.

CONTRACT DE NOVATIE
(variantă: schimbare de debitor)
Încheiat astăzi .........................
la .............................................

I. PÃRŢILE CONTRACTANTE
1.1. S.C. .................................................. S.N.C./S.C.S./S.A./.S.C.A./S.R.L. cu sediul social în (localitatea) ....................................., str. ............................ nr. ......, bloc ......, scară ......, etaj ......, apartament ......, judeţul/sectorul .........................................., având codul unic de înregistrare nr. ........................., atribut fiscal ............................................ şi număr de ordine în registrul comerţului ............./..................../......................, contul nr. ......................................... deschis la ..............................., telefon ................................., fax ....................................., reprezentată prin ........................., cu funcţia de .................................., în calitate de creditor,
1.2. S.C. .................................................................... S.N.C./S.C.S./S.A./.S.C.A./S.R.L. cu sediul social în (localitatea) ..........................................., str. ...................... nr. ......, bloc ......, scară ......, etaj ......, apartament ............, judeţul/sectorul ...................................., având codul unic de înregistrare nr. ......................, atribut fiscal ............................................... şi număr de ordine în registrul comerţului ............../.................../....................., contul nr. .......................................... deschis la .................................., telefon ..............................., fax ...................................., reprezentată prin ........................, cu funcţia de .................................., în calitate de debitor cedat şi
1.3. S.C. .................................................................... S.N.C./S.C.S./S.A./.S.C.A./S.R.L. cu sediul social în (localitatea) ..........................................., str. ...................... nr. ......, bloc ......, scară ......, etaj ......, apartament ......, judeţul/sectorul .........................................., având codul unic de înregistrare nr. ...................., atribut fiscal .............................................. şi număr de ordine în registrul comerţului ............../.................../....................., contul nr. .......................................... deschis la .................................., telefon ..............................., fax ...................................., reprezentată prin ........................, cu funcţia de .................................., în calitate de debitor delegat
au convenit să încheie prezentul contract de novaţiune, cu respectarea următoarelor clauze:

II. OBIECTUL CONTRACTULUI
2.1. Novaţia contractului de ............................. numărul .................... încheiat la data de ............... între ............................ şi ............................ prin schimbarea debitorului.
2.2. Ca urmare, părţile au convenit ca debitorul-delegat să fie ............................., care se obligă să respecte întru totul clauzele contractului care face obiectul novaţiei.
2.3. Motivul care a determinat încheierea prezentului contract îl constituie ..............……………...................... .........................................................................................................................………………..................... .

III. CLAUZE FINALE
3.1. Prezentul contract, împreună cu anexele sale care fac parte integrantă din cuprinsul său, reprezintă voinţa părţilor şi înlătură orice altă înţelegere verbală dintre acestea, anterioară sau ulterioară încheierii lui.
3.2. Prezentul contract s-a încheiat într-un număr de ......... exemplare, din care ............. .

SEMNÃTURILE PÃRŢILOR
Va multumesc!!!
Varianta de contract expusă nu este o novaţie, ci o delegaţie imperfectă. Ar fi fost o delegaţie perfectă dacă debitorul iniţial ar fi fost liberat de datorie în mod expres, urmînd ca singurul debitor al creditorului să rămînă debitorul delegat.

Fiind o delegaţie imperfectă, ea nu poate constitui o novaţie prin simplul motiv că, potrivit art.1132 Cod civil, delegaţia nu operează novaţiunea dacă creditorul nu a declarat expres că descarcă pe debitorul ce a făcut delegaţia.

Liviu S.Bordaş