Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinerea CASS la pensiile mai mari de 740 lei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinerea CASS la pensiile mai mari de 740 lei

Buna ziua! Exista o lege recenta care reglementeaza problema fondului de sanatate retinut la pensiile peste 740 lei? Am inteles ca retinerea fondului de sanatate pentru intreaga valoare a pensiei este neconstitutionala si s-ar putea recupera sumele retinute anterior . Multumesc pentru precizari
Buna ziua,
Nu exista nici o lege in acest sent. Exista 2 deccizii ale Curtii Constitutionale pronuntate pe data de 13 martie 2012 dar nu s-au publicat in Monitorul Oficial > Trebuie sa asteptam publicarea lor Deciziiile sunt uramtoarele:Decizia nr.223 din 13 martie 2012
referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.259 alin.(2) din Legea nr.95/2006 privind reforma în domeniul sanătăţii

Decizia nr.224 din 13 martie 2012
referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.259 alin.(2) din Legea nr.95/2006 privind reforma în domeniul sanătăţii