Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager

Cu stimă,
Cu 4 ani în urma am cumpărat cu soția mea de la soacră ,casa c-v uzufruct viager cu sarcina întrețineri.Cu acordul ei ne-am mutat în casă și cu acceptul ei am consolidat,renovat,construit și mansardat, cu proiect aprobat de primărie.Inițial casa a avut doar două camere.Ulterior noi am construit la mansardă trei camere și baie ,iar la parter hol ,baie , terasă și bucătărie.Ceea ce am construit noi am intabulat pe numele nostru.Contractul de vânzare -cumpărare a fost făcut pe cele două camere și terenul aferent.După finalizarea renovării casei a început calvarul,
scopul ei fiind să plecăm din casă și să rămână doar ea în casă,folosindu-se de toate mijloacele ,începând cu consumuri mari de utilități până la distrugerea bunurilor noastre ,ajungând chiar și la poliție cu acuzări nefondate ,etc.
Vă rugăm să ne spuneți cum putem să ieșim din acest calvar!
incercati sa aveti o conduita cat mai ''prieteneasca'' cu soacra si sa nu fortati nota cu aceasta, caci contractele de acest gen se pot desface in conditiile in care cel caruia i se datoreaza intretinere nu este suficient de bine intretinut sau nu ii sunt respectate dispozitiile din contractul de vanzare cumparare ...doar de acest aspect se poate lega...evident in situatia in care a intervenit si politia si exista plangere....situatia se complica si ar fi de preferat sa se analizeze acel contract de catre un avocat ;)
În privința întreținerii are tot ce îi trebuie începând de la cameră renovată,mobilă nouă ,utilități,alimente ,a fost dusă la toate investigațiile medicale.
Refuză orice serviciu,nu se poate ține nici un dialog de înțelegere cu ea.
Vă mulțumesc!