Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Sc de asigurari nu vrea sa despagubeasca. Sunt ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Sc de asigurari nu vrea sa despagubeasca. Sunt indreptatit sau nu ??

In luna noiembrie a anului 2011 am avut o usoara tamponare a masinii cu o alta din fata mea, eu fiind vinovatul.Masina respectivului nu a patit nimic si mi-a spus ca nu are nici o pretentie.M-am dus apoi la asigurator spunandu.i ce am patit si ca nu am retinut nr de inmatriculare dat fiind faptul ca eram foarte zapacit si stresat de ceea ce se intamplase.Inspectorul m-a sfatuit sa ma duc la politie si sa spun ca mi-am tamponat masina in garaj dupa care sa-i aduc dovada.Eu m-am gandit ca am o mentiune in clauze cum ca nu despagubeste in afara drumurilor publice, dar nah daca inspectorul care lucreaza in domeniu mi-a spus sa fac treaba asta .. ok.Zis si facut .Mi-a dat foaie de acceptare ,masina a intrat la reparat si mi-a fost predata dupa ce a fost gata. In urma cu cateva zile(respectiv luna aprilie 2012) primesc un e/mail de la serviceul respectiv cum ca asiguratorul le-a respins plata intrucat este un risc neasigurat si nu mai doresc sa plateasca .Serviceu-lui in prealabil fiindu/i data confirmarea de plata . Intrebarea mea este: sunt indreptatit sa-i conving sa plateasca intrucat nu mi-a fost transmisa pe nici o cale faptul ca este un risc neasigurat si ca trebuiau sa ma anunte inainte ca masina sa se repare ? Deasemenea au dat acceptul de plata dupa care l-au refuzat . In aceasta situatie service-ul pentru neplata face vinovat prin judecata firma asiguratoarea pentru ca si-a dat acceptul si mai apoi a refuzat sau pe mine ? Multumesc anticipat si va rog sa binevoiti a ma sfatui in ce masura sa avansez lucrurile
gi-jane2, moderator
Va trebui sa va intersati la asigurator care a fost motivul pentru care au refuzat plata, respectiv in ce a constat in opinia lor riscul neasigurat
Riscul neasigurat a constat in faptul ca dauna s-a produs in garajul meu si nu pe un drum public. Dar stiu ca trebuia sa fiu anuntat inainte ca masina sa fie reparata si nu trebuia sa se dea acceptul serviceului pentru inceperea reparatiei. De exemplu cum ar fi ca eu sa am masina avariata 60-70% si sa fie reparata.Scot masina din service iar dupa 3 luni sa mi se spuna ca nu a fost asigurat riscul avarierii si ca am de plata vreo 300, 400 de milioane ... In cazul asta nu o mai reparam ...
nu ne spuneti motivul pentru care a refuzat plata.daca este o prvedere in acest sens in contractul de asigurare nu aveti sanse. daca nu trebuie sa actionati in instanta...
Am inteles . Dar ei au dreptul de a face regres ? cu toate ca au acceptat plata si reparatia ? Daca nu acceptau , service-ul nu-mi accepta preluarea masinii pana la plata.
si asta este o problema. de ce nu consultati un avocat cu actele in fata , poate le face o notificare, daca gaseste prevederea legala:D
Antoanela Geaman, Avocat