Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Cum se autorizeaza un operator de date personale??
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Cum se autorizeaza un operator de date personale??

In primul rand, orice persoana juridica ce opereaza date cu caracter personal trebuie autorizat de vreo institutie romaneasca sau internationala? Datele cuprind nume, sex, adresa e-mail, nr. de telefon, fotografii personale, dar nu numai (pot fi completate treptat).
Spre exemplu, site-urile pe care se pot inregistra utilizatori carora le sunt solicitate date personale de genul celor enumerate mai sus, trebuie inregistrati/autorizati undeva?
Va multumesc.
In România nu exista necesitatea autorizarii operatorilor de date personale dar exista in schimb obligativitatea notificarii lor catre ANSPDC pe site-ul propriu (dataprotection.ro) si trimiterea formularului final prin posta spre vizare la sediul lor din Sos. R. Ferdinand
Deci orice site web care ofera posibilitatea utilizatorilor de internet sa se inregistreze si le cere date simple de genul numelui, datei de nastere, adresa de e-mail, trebuie sa se notifice catre ANSPDC?
Poate functiona o perioada fara notificare, sau aceasta trebuie facuta inainte de orice culegere de date?
Notificarea trebuie facuta inainte de inceperea colectarii de date cu caracter personal si trebuie sa fie stabilita o procedura de informare a persoanelor care ofera datele.

Le gasiti pe toate pe dataprotection.ro