avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare medicala pentru copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare medicala pentru copil

Buna ziua,cumnata si cumnatul meu au un copil de 3 luni,nu au niciun venit si trebuie sa-i faca copilului o operatie care costa f. mult, ei neavand venit nu pot sa-i faca asigurare, pot sa-l iau eu ca unchi pe asigurarea mea ? Si cum se poate.
Cel mai recent răspuns: marianmcl , utilizator 17:15, 18 Aprilie 2012
1. Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii spune:

Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:

a) toţi copiii pânã la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pânã la vârsta de 26 de ani, dacã sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, pânã la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacã nu realizeazã venituri din muncã;
...

2. Asadar copilul este asigurat, prin lege, fara plata contributiei si nu este nevoie sa-l luati dvs. coasigurat.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Aprilie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc de ajutor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurare medicala vladuta vladuta Poate o fiica sa fie coasigurata mamei pensionara,fiica neavand venit? (vezi toată discuția)
Copilul poate fi coasigurat al mamei sale? gabitza1980 gabitza1980 o doamna este divortata de sotul ei.are fetita de 12 ani in intretinere.poate fi minora trecuta ca si coasigurat al mamei sale? ce trebuie facut? am vazut in ... (vezi toată discuția)
Copii coasigurati Milioaralau Milioaralau Exista un temei legal pentru ca un copil sa fie coasigurat? (vezi toată discuția)