Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurare medicala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurare medicala

Poate o fiica sa fie coasigurata mamei pensionara,fiica neavand venit?
Daca fiica este sub 26 de ani si frecventeaza o forma de invatamant la zi (mergeti la scoala sa va dea adeverinta), da poate sa fie coasigurat pe asigurarea mamei.
1. Din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii:

Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:

b) tinerii cu vârsta de pânã la 26 de ani care provin din sistemul de protecţie a copilului şi nu realizeazã venituri din muncã sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat în temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificãrile şi completãrile ulterioare; soţul, soţia şi pãrinţii fãrã venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;

2. Asadar copii nu pot fi coasigurati ai parintilor.
tudorvaleriu a scris:

2. Asadar copii nu pot fi coasigurati ai parintilor.

Ati citat lit.b), insa ati omis lit.a), care spune ca:
Art. 213
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
a) toţi copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacă nu realizează venituri din muncă;

1. Nu am omis dar nu e cazul aici.

2. In cazul in care copilul are sub 18 ani si este elev sau este sub 26 de ani si este student el este asigurat deja (fara plata contributiei) si nu mai trebuie sa fie coasigurat al altei persoane asigurate.

3. - Niciodata copiii nu pot fi coasigurati ai parintilor.
- Numai parintii pot fi coasigurati ai copiilor.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane