Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... examenul intrare barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

examenul intrare barou

buna ziua! am si eu o problema cam complicata sa spunem asa...am terminat dreptul, am luat licenta, iar dupa toate acestea m-a pus naiba de am baut 3 beri la un majorat, m-a oprit politia, continuarea o stiti...verdict: 8 luni cu suspendare! ce vreau eu sa stiu este ca daca mai pot da examen de intrare in barou cu aceasta problema? multumesc
Legea 51/1995.

Art. 13. - Este nedemn de a fi avocat:
a) cel condamnat definitiv prin hotarare judecatoreasca la pedeapsa cu inchisoare pentru savarsirea unei infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei;
b) cel care a savarsit abuzuri prin care au fost incalcate drepturile si libertatile fundamentale ale omului, stabilite prin hotarare judecatoreasca, sau a savarsit abateri disciplinare grave, sanctionate cu masura excluderii din profesie, ca sanctiune disciplinara;
c) cel caruia i s-a aplicat pedeapsa interdictiei de a exercita profesia, pe durata stabilita prin hotarare judecatoreasca sau disciplinara;
d) falitul fraudulos, chiar reabilitat.