Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nota de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nota de lichidare

Buna
In data de 09.04.2012 ,mi-am facut cerere de demisie cu lichidarea la zi,in acea zi dupa ce iam inmanat demisia m-a trimis acasa(angajatorul)dupa cateva zile m-a chemat sa semnez incentarea contractului de munca printre care si o nota de lichidare ,iar acum decate ori o sun sa-mi plateasca munca depusa pana in data de 9 si concediul la care am dreptul si pe care nu l-am luat ,refuza sa-mi mii dea.Am gresit semnad nota aia?Va rog sa ma ajutati ce pot face ca sa-mi primesc banii?Multumesc
In acest caz, puteti sesiza ITM-ul si/sau promovati o actiune in instanta ...
Multumesc :( nu am vrut sa ajung pana aici insa daca pe cale ameabila nu se poate...... asta e
Am gresit semnad nota aia?

Depinde de continutul notei respective.
Pentru recuperarea drepturilor salariale puteti chema in judecata angajatorul . Cererea o adresati Tribunalului din raza domiciliului dv. si este scutita de taxa de timbru. Cu aceasta ocazie angajatorul va trebui sa dovedeasca cu state de plata ca v-ati incasat drepturile si nicidecum cu o simpla nota pe care, din pacate, nu ati citit-o cu atentie.
Pe nota respectiva nu scrie ca mi-a dat bani sau ca as fi datoare firmei,scrie doar incetare activitate
Indiferent de ce ar scrie in nota de lichidare , pentru recuperarea drepturilor salariale restante puteti actiona in instanta pe fostul angajator.
Actiunea o veti depune la Tribunaul in raza caruia aveti domiciliu si este scutita de plata taxelor judiciare.