avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... masura 112
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

masura 112

Exista criterii de, departajare intre culturi in masura 112? Cultura de porumb zaharat la ce categorie se incadreaza?
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 07:33, 20 Aprilie 2012
Puteti citi aici:
[ link extern ]
sau intrebati la OJPDRP chiar si pe email,sunt amabili si va vor raspunde.

"90. Doresc sa accesez Masura 112 si sa cultiv porumb zaharat. Va rog sa im spuneti
daca sunt obligat sa cultiv doar soiuri din Catalogul oficial al soiurilor de plante
de cultura din Romania sau pot sa cultiv orice soi de porumb zaharat. De
exemplu, soiul de porumb zaharat SPIRIT F1 este un soi olandez foarte bun dar
nu este inscris in catalogul plantelor.

In cadrul exploatatiei trebuie sa respectati legislatia in vigoare privind soiurile de plante
cultivate. Cu alte cuvinte, veti respecta Catalogul plantelor. Acest Catalog se actualizeaza
anual de autoritatile competente si este posibil ca soiul mentionat sa fie introdus in viitor."
Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2012
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
Multumesc frumos pt raspuns!
Stiu ca legumicultura se afla pe locul 3 dintre ramurile finantate. Stiti cumva care sunt primele 2?
Gasiti aici Catalogul plantelor cu speciile si tarile care au drept de cultura:
[ link extern ]
la pagina 380, poz 86, pentru porumb.
Nu stiu de aceasta clasificare, dar cu siguranta va puteti interesa la OJPDRP.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Catina Ursu-Balaci_Ionel Ursu-Balaci_Ionel Daca cineva are o plantatie de catina pe rod, va rog sa-mi spuneti ce soiuri de catina sunt cel mai rentabile si de unde pot fi achizitonate.Am vazut ca se pot ... (vezi toată discuția)
Accesare fonduri nerambursabile. mlobont mlobont Sotia detine ca asociat unic o societate cu raspundere limitata,infintata in baza legi31/1990 si a beneficiat de ajutorul oferit tinerilor intreprinzatori de ... (vezi toată discuția)
In cadrul masurii 312 pot avea ca activitate secundarã distribuția de energie electricã provenitã din surse de energie regenerabilã ? Lazarec Lazarec Am un client care vrea sa acceseze masura 312 pentru înființarea unei hale de producție pentru producția plante medicinale, uleiuri, etc, (se ... (vezi toată discuția)