Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Redactare act constitutiv
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Redactare act constitutiv

Cum se redacteaza actul constitutiv intr-un srl ?
Solicitati sprijinul unui notar, avocat sau consultantilor de la Registrul Comertului ori Camera de Comert, Industrie si Agricultura.
Buna ziua,
Doresc sa infiintez un SRL-D si as vrea ca pentru actul constitutiv sa nu mai apelez la un notar. Exista modele de acte constitutive chiar pe site-ul onrc.ro. Il pot completa eu si prezenta ca atare in vederea inregistrarii la Registrul Comertului sau este necesara atestarea actului constitutiv la un notar sau avocat pentru a fi acceptat la dosar?

De asemenea, pentru a fi acceptat la dosarul pentru infiintarea firmei, contractul de comodat trebuie si el avizat de un notar sau sunt suficiente semnaturile partilor contractuale?

Va multumesc
Alexandra88m, utilizator
Actul constitutiv se poate intocmi chiar de pesoana interesata sub semnatura privata. Pentru SRL-D va sfatuiesc sa apelati la serviciul de asistenta de la registrul comertului unde vi se redacteaza actul in mod gratuit. Contractul de comodat de asemenea este in regula si sub semnatura privata nu este obligatoriu sa ii dati data certa la avocat sau notar.
Va multumesc!