Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proces de avere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proces de avere

Buna,sunt Ioana,am un proces de 4 ani pe rol la Sibiu cu fosti cumnatii.Eu am fost cu primul sot casatorita timp de 20 de ani si avem doi copii inpreuna,dupa care am divortat dar am ramas in relati bune pt. copii si sotu dupa 3 ani decedeaza.Am vruta sa facem succesiunea si am aflat ca unica sora a luat toate terenurile cu motivul ca e unica fiica mostenitoare la parintii si a vindut totul.Procesul dureaza timp de 4 ani,desi toate actele dovedesc ca au fost doi copii.INTREBAREA;de ce dureaza 4 ani ,de ce trei contra Expertize se fac la Sibiu,nu mi se pare corect?S-a cerut una hai si a doua dar de ce si a treia,cu aceasta persoana am mai avut alte doua procese a vrut sa ia si casa parinteasca al tatalui care a donat-o copiilor si are :detentie pe 3 ani cu suspendare pentru falsificare in acte.Cum e posibil asa ceva?
Stimata doamna, din ce spuneti dumneavoastra nu inteleg prea multe.
Ati spus ca va judecati cu fostii cumnati: cati sunt la numar ? Precizati "unica sora", insa nu -mi pot da seama daca mai exista si frati pe langa aceasta. De care parte a baricadei sunt restul cumnatilor?
Faptul ca procesul dumneavoastra dureaza de peste 4 ani nu trebuie sa va mire, sunt procese - aparent mult mai simple - care se judeca de mai mult de 5 ani la instanta de fond.