Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Deciziile Curtii Constitutionale produc efecte numai ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Deciziile Curtii Constitutionale produc efecte numai pentru viitor?

Buna ziua! O doamna, sefa la pensionari, spune asa:"Presedintele CNNP, Doina Parcalabu, a precizat ca deciziile Curtii Constitutionale produc efecte numai pentru viitor, neputand fi restituite sumele retinute pana acum." Chiar, asa ?
In DECIZIA Nr.223 din 13 martie 2012 publicată în Monitorul Oficial nr.256 din 18.04.2012 se mentioneaza:
,,Curtea constată că, întrucât deciziile sale produc efecte numai pentru viitor, potrivit art.147
alin.(4) din Constituţie, cele stabilite prin prezenta decizie urmează a se aplica de către Casa
Naţională de Pensii Publice, prin casele judeţene de pensii şi casele sectoriale de pensii, de la data publicării deciziei Curţii Constituţionale în Monitorul Oficial al României, Partea I, totodată, instanţele judecătoreşti vor aplica prezenta decizie numai în cauzele pendinte la momentul publicării acesteia, cauze în care respectivele dispoziţii sunt aplicabile, precum şi în cauzele în care a fost invocată excepţia de neconstituţionalitate până la data sus menţionată, în aceastăultimă ipoteză, decizia pronunţată de Curtea Constituţională constituind temei al revizuirii potrivit art.322 pct.10 din Codul de procedură civilă."

Restituirea sumelor retinute prin aplicarea in mod eronat a procentului de 5,5% pentru intregul cuantum al pensiei si nu doar pentru veniturile din pensie care depasesc 740 lei, se poate face doar daca va adresati instantei. Sunt instante care au dat castig de cauza pensionarilor, chiar si inainte de publicarea deciziilor CCR.
Pentru depunerea cererilor de chemare in judecata, trebuie respectat termenul de prescriptie de trei ani.

ContSters233678, utilizator