Forum Discuţii juridice Achiziţii publice deblocare garantie de buna executie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

deblocare garantie de buna executie

Buna ziua,

O societate care a semnat un contract de mentenata (servicii) la anumite aparate pentru o periada de 6 ani a fost obligata conform clauzelor din contract sa constituie garantie de buna executie cu valabilitate de la inceperea contractului si pana la terminarea lui plus 14 zile.
Aceste lucrari sunt zilnice, saptamanale,lunare, trimestriale, semestriale si anuale.
Aceste lucrari se repeta anual timp de 6 ani cat dureaza contractul.
Putem cere deblocarea partiala a garantiei dupa fiecare an, pentru lucrarile executate si terminate in baza unui proces verbal de receptie de terminare a lucrarilor sau 70% a acesteia, si 30% la terminarea definitiva a lucrarilor ?
Va multumesc.
daca nu ati inserat o clauza in contract, care sa va permita deblocarea unei parti din garantie pe parcursul executarii contractului, ma tem ca nu le puteti solicita ceea ce doriti.cititi cu atentie contractul, poate gasiti o "portita"
M-am exprimat gresit. Este castigata licitatia si suntem in faza de semnare de contract.
Vroiam ceva text de lege de care sa ne legam pentru deblocare. Este diferit fata de constructii. Aici este o lucrare pe care o repet 6 ani.