Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de proprietate al norei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de proprietate al norei

Buna ziua,

Am o mica dilema si eu si va multumesc anticipat de ajutor daca mi-l putetida si de timpul acordat!!
De mult stiam de un titlu de proprietate al bunicii dar nu am reusit sa dau de el pana acum cateva zile la Primaria din localitate. Pe acest titlu de proprietate e scris urmatoarele:
TITLU DE PROPRIETATE
Cetateanu :M.L.,si cetateanul B.D. mostenitorii defunctei M.M.

Mentionez ca M.L. este nora defunctei M.M. si B.D. este fiica legitima a defunctei:M.M.
Intre timp si bunica mea a decedat dupa ce a fost emis titlul de proprietate, iar sotul lui M.L.(fiul defunctei M.M.) a decedat din anul 1986 avand si el la randul lui 2 copii cu M.L.
La cererea facuta in anul 1991 pe legea 18, bunica mea (B.D.)a anexat la dosar certificatul de nastere si cel de casatorie din care trecea de la numele de M.D la numele B.D. iar nora (M.L): certificatul de casatorie cu fratele bunicii si cel de nastere,chiar daca avea doi copii in viata cu fiul defunctei M.M.(parerea mea ei trebuiau sa fie inscrisi ca mostenitorii legitimi ai sotului acesteia,fratele bunicii).
Intrebare ; ESTE POSIBIL CA NUMITA : M.L sa fie scoasa din dreptul de proprietate al titlului ca fiind nora si titlul sa fie doar pe numele bunicii mele ca fiind fiica legitima???
Va multumesc din nou de timpul acordat si astept raspunsul dumneavoastra cu incredere!!
In principiu, trebuie dezbatuta succesiunea de pe urma strabunicii d-vs(M.M), dar aceasta va fi mostenita de fiica legitima(B.D) si de cei doi copii ai norei(M.L). Dupa dezbaterea succesiunii, poate fi anulat titlul de proprietate, dar copiii vor lua locul norei.Fiind vorba de un titlu de proprietate se pune problema partajului si aici se pot rezolva pretentiile d-vs. in contra norei.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat