Forum Discuţii diverse Cultură generală Carti citite / carti recomandate
Discuție deschisă în Cultură generală

Carti citite / carti recomandate

Am deschis acest topic pentru ca fiecare dintre noi, cine doreste sa spuna ce carti citite l-au impresionat si le recomanda mai departe, pot fi carti de orice fel de categorie, romane, de cultura generala, stiintifice, etc.
Incep eu:
romane: silmarillion-J. R. R. Tolkien ( o carte ce v-a ramane multa vreme in sufletul meu ); Anna karenina- Tolstoi; La rascruce de vanturi-Emily Bronte; Mafia S.A. 100 de ani de Cosa Nostra- Eric Frattini;Sherlock Holmes- Sir Arthur Conan Doyle
Stiintifice: puterea gandului- swami shivananda;
Cultura generala: banchetul- Platon; Retorica- Aristotel
Cam aceastea ar fi in mare cartile citite si recomandate.
Poate s-ar mai putea adauga
Sun Tzu - Arta razboiului
Platon - Republica
Homer - Odiseea
Asimov - seria Fundatiei
Machiavelli - Principele
Noica - Cuvant inainte despre vorbirea romaneasca
Eliade - Istoria Religiilor
Truman Capote - Cu sange rece
Lionel Feuchtwanger - Vulpea in vie
Sadoveanu - Creanga de aur
Henryk Sienkiewics :,,Quo vadis ''
Wladyslaw Reymont ,,Comedianta''
ContSters199263, utilizator
Louis Bromfield - Vin ploile
H. Sienkiewicz - Potopul, Prin foc si sabie, Cavalerii crucii
Dumas - seria Muschetarilor
De citit in conditiile actuale Orwell - 1984 si Ferma animalelor o lectura extrem de instructiva pentru amaratii de alegatori.
,,Idiotul''- Dostoievski

Forţa romanului dostoievskian stă în construcţia narativă, în dozarea misterului, în psihologia personajelor şi în acţiunea de înaltă tensiune, plasată pe mai multe planuri. Titlul romanului este, de asemenea, genial, pentru că, în decursul naraţiunii, realizezi că, de fapt, prinţul este singurul om care îşi păstrează umanitatea în mijlocul unei societăţi care suferă de această boală, ereditară – idioţenia.
Von Claussewitz - Despre Razboi
Tolstoi - Razboi si Pace