Forum Discuţii diverse Cultură generală Carti citite / carti recomandate
Discuție deschisă în Cultură generală

Carti citite / carti recomandate

Am deschis acest topic pentru ca fiecare dintre noi, cine doreste sa spuna ce carti citite l-au impresionat si le recomanda mai departe, pot fi carti de orice fel de categorie, romane, de cultura generala, stiintifice, etc.
Incep eu:
romane: silmarillion-J. R. R. Tolkien ( o carte ce v-a ramane multa vreme in sufletul meu ); Anna karenina- Tolstoi; La rascruce de vanturi-Emily Bronte; Mafia S.A. 100 de ani de Cosa Nostra- Eric Frattini;Sherlock Holmes- Sir Arthur Conan Doyle
Stiintifice: puterea gandului- swami shivananda;
Cultura generala: banchetul- Platon; Retorica- Aristotel
Cam aceastea ar fi in mare cartile citite si recomandate.
continui cu ceva mai vesel si idilic,care cred ca a placut tuturor.......
,,La Medeleni'' Ionel Teodoreanu
Dar de Marin Sorescu - Trei dinti din fata ,ce spuneti?
Una dintre cartile ce mi-au marcat gandirea: Spune adevarul puterii - kerry Kennedy