Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme legate de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme legate de mostenire

Buna ziua,

Am o problema legata de o mostenire. Parintii mei au avut grija in ultimii ani de o batrana care le-a lasat mostenire apartamentul in care locuia, prin testament autentificat la notar. Nu exista mostenitori rezervatari, insa la momentul decesului batranei au aparut niste rude care sustin ca sunt proprietarii casei, s-au instalat deja in ea. Decesul femeii a survenit de curand, va rog sa imi spuneti ce pasi trebuie urmati pentru a intra in posesia mostenirii si cum ii putem evacua pe cei care au ocupat in mod abuziv casa?
Multumesc
Trebuie sa dezbateti mostenirea la un notar din localitatea de domiciliu a defunctei. Sa aveti si titlurile de proprietate, anexa 24 de la primarie, certificat fiscal, actele de stare civila ale defunctei si certificatul de deces.
Cautati un avocat bun si pregatiti-va de proces.
Val trebui sa faceti si succesiunea la notar in prealabil.
Va multumesc pentru raspuns Mai am o intrebare:pana atunci nu putem sa facem nimic pentru ca ei sa paraseasca imobilul?
ContSters249707, utilizator
Puteti face dezbaterea succesorala direct in instanta, in paralel cu evacuarea pentru lipsa de titlu a celor ce o ocupa abuziv . La a doua intrebare, raspunsul este ca nu puteti face nimic pana nu aveti hotarare judecatoreasca.
Pana nu dezbateti mostenirea, nu.