Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... chemat la conciliere directa de catre renault.
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

chemat la conciliere directa de catre renault.

Buna seara. In luna aprilie a anului 2011 am fost lovit in destul de tare in partea stanga spate de catre un autoturism dacia logan. eu eram tot cu un logan, care este masina fratelui meu mai mare. am fost la asigurator , am facut constatare amiabila si tot ce mai era acte de facut. dupa vro cateva zile am dus masina la renault serus pt reparatie.toate bune si frumoase. dupa o saptamana m-au sunat sa vin sa iau masina ca este gata, totul rezolvat. trece un an si pac. mare bomba. fratele meu fiind posesorul masinii este chemat la conciliere directa si la plata facturii in valoare de 5400 lei .in caz ca nu intelegem sa facem plata v-om fi actionati in ijstanta. va rog daca stiti ce ar trebui sa fac spuneti-mi ! cum frate daca nu sunt vinovat de ce tre sa platesc eu factura. daca nu aveau acordul de plata de ce mi-au primit masina,au reparat-o si mi-au mai si dat-o , ca dupa un an sa primesc prostia asta de instintare. sper sa fie cineva sa ma ajute cu informatii. am 22 de ani nu am de gand sa incep cu judecatorii si alte chestii de genu'. multumesc frumos
Precizati cine reclamã plata facturii
renault serus. pt ca astra nu a vrut sa plateasca .pe motiv ca cica nu s-a intamplat accidentul cum am precizat noi.
va rog mult ati putea sa ma ajutati cu informatii despre cum ar trebui sa procedez ?
Pe site-ul oficial al Renault serus, la rubrica daune sunt prezentate documentele pentru constatãri daune, respectiv:
- “Documentele eliberate de poliţie, în original;
- Poliţa de asigurare Casco;
- Delegaţie în cazul în care deţinătorul autovehicului avariat este persoană juridică sau procură notarială dacă proprietarul persoană fizică nu participă la constatare;
- Copie CI/B, talon şi cartea de identitate a autovehiculului;
- Permis de conducere sofer, in original;
- Copie polita Rca a vinovatului , talon (in cazul in care vinovat de producerea accidentului este o terta persoana ).
CONSILIERE GRATUITA IN CAZ DE DAUNE PT CLIENTII SERUS: 0752139609”
ªi continuã, citez: “decontare directa cu majoritatea Societatilor de Asigurare, competenta pentru deschidere dosare (constatari, reconstatari)”
Faţã de speţa datã, puteţi preciza la care dintre asiguratorii agreaţi de renault serus, v-aţi prezentat dupã producerea accidentului
pai astea le-am facut acum un an. am reparat masina si acum ma cheama pe mine sa platesc pt ca asiguratorul nu a vrut . este foarte aiurea ce se intampla