Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul minim de cotizare necesar in vederea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul minim de cotizare necesar in vederea pensionarii

SUNT NASCUTA IN 03/1951
Am lucrat 10ani si 9 luni + 3 ani de studii. Am lucrat 1 an si 8 luni in turism si restul de 9 ani si o luna ca profesoara + studii 3 ani.
Pot benficia de pensie?
Multumesc anticipat
Conditiile de indeplinit sunt:
-Varsta de 58 de ani si 8 luni
-Stagiu minim de 12 ani si 4 luni,in care intra si stagiul asimilat( cursurile universitare de zi).

Legea 263/2010

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;