Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Referitor la una din condițiile de calcul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Referitor la una din condițiile de calcul a pensiei ...

Buna ziua. Referitor la una din condițiile de calcul a pensiei este daca ai studii universitare sa fi fost facute la zi. Aici este si intrebarea mea: eu am studii universitare la fara frecventa 5 ani, cu diploma de licență, si nu mi s-a luat in considerare la calculul pensiei. Daca ma poate ajuta cineva , unde scrie in legea pensiilor faptul ca se iau in considerare doar studiile universitare la zi.
La art 49 al. 1 lit. b din Legea 263/2010. Nu este conditie de calcul a pensiilor , ci conditie de adaugat la stagiul de cotizare un stagiu necontributiv , asimilat stagiului de cotizare .
CHKa, utilizator
Legea 263/2010 art/49

(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu diplomă;