Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme concesiune loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme concesiune loc de veci

Va rog sa-mi clarificati:
1.se poate, oficial, "transmite" concesiunea loc de veci pe termen nelimitat, unei persoane neinrudite? Se face prin act donare sau chiar vanzare?
2.pot lasa prin testament copiilor mei concesiunea mea pe termen nelimitat, sau ei vor prelua printr-o noua concesiune?(1 si 2 sunt aspecte din provincie, sper ca nu se aplica alte reguli acolo).
3.O prietena are in indiviziune cu sotul ei un loc cu 2 morminte la cimitirul Bellu, precizandu-se pe actul comun , ca fiecare are 1/2). Prietena mea vrea sa-mi "transfere" si mie parte din dreptul ei de inhumare .Asta inseamna sa construiesc pe mormant cripte, ea rezervandu-si un loc. Intrebarea:in ce forma pot eu sa legalizez dreptul pe care mi-l ofera ea , fara a fi atacabil de mostenitorii prietenei mele. Va multumesc.
Transmiterea concesiunii locuri or de veci se face prin donatie sau mostenire legala sau testamentara. La schimbarea concesionarului se face un Nou act de concesiune, nu se poate face pe termen nelimitat...asta ar insemna ca nu mai este concesiune.....
Prietena dvs poate sa va doneze o cripta.
As avea si eu o intrebare, bunica mea are un loc de veci la Constanta si pe certificatul de concesiune scrie ca transmiterea se poate face exclusiv prin mostenire, nu prin vanzare, donatie sau testament. Bunica mea ar dori sa imi faca donatie din timpul vietii, intrucat alte bunuri nu mai sunt si nu dorim sa mai facem succesiune. Se poate prin donatie ?
Vranceanud, utilizator