avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada de CCC este vechime in specialitate - se ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada de CCC este vechime in specialitate - se aplica si in cazul meu OUG nr. 124/2011?

Buna ziua,

In perioada noiembrie 2009 - august 2011 am beneficiat de concediul de crestere copil pana la doi ani. Stiu ca la sfarsitul anului 2011 a aparut OU nr. 124 (publicata in Monitorul Oficial nr. 938/30.12.2011) prin care se specifica faptul ca perioada de concediu de crestere copil pana la doi ani este considerata nu numai vechime in munca (asa cum era stipulat pana atunci) ci si in specialitate. Intrebarea mea este: se aplica aceasta prevedere si pentru mine, pentru perioada mai sus mentionata avand in vedere ca OU nr. 24/2011 am inteles ca se aplica de la 01.01.2012?

Multumesc si astept raspunsul dvs. cat de curand posibil.
Ultima modificare: Luni, 23 Aprilie 2012
alia2, utilizator
Cel mai recent răspuns: katy79 , utilizator 08:57, 17 Octombrie 2012
Asa este , prevederea se aplica incepand cu data de 01.01.2012 ... OUG nu are efect retroactiv ....
In alte mesaje anterioare exista si opinia cum ca acest text al OUG 148/2011 este, ca mai in toate legile noastre, interpretabil intrucat nu specifica foarte clar partea retroactivitatii. In consecinta, tot nu sunt lamurita: bneficiez sau nu de aceasta vechime in specialitate? Exista alte texte de lege care pot fi corelate pentru a avea ca rezultat acest beneficiu? Astept si alte pareri...
Nu exista niciun text de legea care sa contravina Constitutie .. in art.15 alin.2 din Constitutie se prevede principiul neretroactivitatii legii civile, cu exceptia legii penala sau contraventionale mai favorabile.

In speta, nu beneficiati de vechime in specialitate pentru perioada anterior intrarii in vigoare a OUG nr.124/2011.
OUG 124/2011 MODIFICA OUG NR. 148/2005, în baza căreia aţi benefciat de concediu pentru cresterea copilului. Potrivit, OUG NR. 148/2005, modificat prin OUG 124/2011, art. 18, pct 7 recunoaste vechimea in munca, servici si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.. Deci se aplica si dvs aceste prevederi.
katy79:

Asa este, OUG 124/2011 prevede aceasta modificare de care vorbiti dvs. dar tot ea mai spune:

Art. VII
(1) Prezenta ordonanta de urgenta intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2012.
...

Alte discuții în legătură

Vechime in specialitate. nayra nayra Doresc sa intreb daca am avut concediu de maternitate in perioada 28.05.2003 -14.07.2005 se considera acum vechime in specialitate ? Doresc sa ma inscriu la un ... (vezi toată discuția)
Modificarea sporului de vechime lacramioara-elena lacramioara-elena buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca perioada 01.03.2004-27.12.2005 de concediu crestere copil, se ia in considerare la modificariea sporului de vechime( ... (vezi toată discuția)
Concediul de crestere a copilului=vechime in specialitate? Ramona24 Ramona24 Buna ziua! Exista vreun act normativ care sa reglementeze faptul ca , concediul de crestere a copilului de pana la 2 ani este considerata si vechime in ... (vezi toată discuția)