avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... modificarea sporului de vechime
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

modificarea sporului de vechime

buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca perioada 01.03.2004-27.12.2005 de concediu crestere copil, se ia in considerare la modificariea sporului de vechime( pentru un functionar public)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:03, 12 Noiembrie 2012
Perioada respectiva nu constituie vechime in munca si , prin urmare, nu se poate lua in considerare la calcularea sporului de vechime ...
Este vechime in munca. Nu este vechime in specialitatea studiilor :)
carmen are dreptate.
Care este prevederea legala ? .. cred ca faceti o mare confuzie .. OUG nr.148/2005 a intrat in vigoare la data de 01.01.2006 .. perioada respectiva nu-i sunt aplicabile aceste dispozitii
oug nr.124/2011 care modifica oug 148/2005
art III
PCT . 17. La articolul 18, alineatul (7) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.

Alte discuții în legătură

Perioada de ccc este vechime in specialitate - se aplica si in cazul meu oug nr. 124/2011? alia2 alia2 Buna ziua, In perioada noiembrie 2009 - august 2011 am beneficiat de concediul de crestere copil pana la doi ani. Stiu ca la sfarsitul anului 2011 a aparut ... (vezi toată discuția)
Concediu de ingrijire copil- vechime in munca dutulaur dutulaur M-am angajat in anul 2000 ianuarie.în anul 2003 am intrat in concediu de îngrijire copil ,în 2005 ianuarie 03 m-am reintors la serviciu.anul acesta (2015) ... (vezi toată discuția)
Vechimea in specialitate vasilchia vasilchia din 2 ian.2010 pana la 2 ian 2012 a fost in concediu pentru crestere copil ( primul copil); din 14 iulie 2012 si in prezent este in CCC al 2-lea copil. Ma ... (vezi toată discuția)