Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... modificarea sporului de vechime
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

modificarea sporului de vechime

buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca perioada 01.03.2004-27.12.2005 de concediu crestere copil, se ia in considerare la modificariea sporului de vechime( pentru un functionar public)
Perioada respectiva nu constituie vechime in munca si , prin urmare, nu se poate lua in considerare la calcularea sporului de vechime ...
Este vechime in munca. Nu este vechime in specialitatea studiilor :)
carmen are dreptate.
Care este prevederea legala ? .. cred ca faceti o mare confuzie .. OUG nr.148/2005 a intrat in vigoare la data de 01.01.2006 .. perioada respectiva nu-i sunt aplicabile aceste dispozitii
oug nr.124/2011 care modifica oug 148/2005
art III
PCT . 17. La articolul 18, alineatul (7) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.