avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de ingrijire copil- vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de ingrijire copil- vechime in munca

M-am angajat in anul 2000 ianuarie.în anul 2003 am intrat in concediu de îngrijire copil ,în 2005 ianuarie 03 m-am reintors la serviciu.anul acesta (2015) am împlinit 15 ani de vechime.Cei de la personal nu îmi ia în calcul cei 2 ani de concediu de îngrijire copil.Este corect?Eu pot beneficia de OUG 124/2011 din 27 DEC 2011?
Am facut o cere catre resurse umane , iar ei mi-au dat raspuns:,,,,potrivit legii 19/2000 perioada de concediu de îngrijire copil nu constituie vechime în munca, nu poate fi luata în calcul nici la acordarea sporului de vechime nici la acordarea concediului de odihna.,,,,Ei sustin ca am o vechime de 13 ani.
Potrivit art. 22 alin. (2) din OUG 111/2010, perioada concediului pentru cresterea copilului constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.
.Eu pot beneficia?
Ultima modificare: Miercuri, 14 Octombrie 2015
dutulaur, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:15, 22 Octombrie 2015
In art. 15 alin. 2 din Constituţia României se dispune ca : "Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile".

Principiul neretroactivităţii legii noi este regula de drept potrivit căreia, legea nouă nu se aplică situaţiilor juridice aparute anterior de intrarea în vigoare a legii noi.

In acest caz, OUG 124/2011 nu se aplica si pentru situatiile din perioada mentionata de dvs.
Da dar eu cer aceste drepturi in anul 2015, respectiv vechime in munca.
Aceasta ordonanta124/2011 de urgenta modifica:
- Prin art. III, pct. 17, articolul 18 alin. 7 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului (care priveste persoanele ai caror copii s-au nascut pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv). Astfel, prevederile mentionate anterior se modifica si au urmatorul cuprins: “Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.”
OUG 148/2005 a intrat in vigoare la data de 01.01.2006.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificarea sporului de vechime lacramioara-elena lacramioara-elena buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca perioada 01.03.2004-27.12.2005 de concediu crestere copil, se ia in considerare la modificariea sporului de vechime( ... (vezi toată discuția)
Perioada de ccc este vechime in specialitate - se aplica si in cazul meu oug nr. 124/2011? alia2 alia2 Buna ziua, In perioada noiembrie 2009 - august 2011 am beneficiat de concediul de crestere copil pana la doi ani. Stiu ca la sfarsitul anului 2011 a aparut ... (vezi toată discuția)
Vechimea in specialitate vasilchia vasilchia din 2 ian.2010 pana la 2 ian 2012 a fost in concediu pentru crestere copil ( primul copil); din 14 iulie 2012 si in prezent este in CCC al 2-lea copil. Ma ... (vezi toată discuția)