Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta recalculare pensie plata cu ora
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta recalculare pensie plata cu ora

Buna ziua
Sunt secretara la un liceu din Bucuresti si am urmatoarea problema:
Am un pensioar (cadru militar - 80 de ani) care a depus o cerere de eliberare a unei adeverinte cu veniturile realizate , intrucat a lucrat in perioada 1972 - 1982 in regim de plata cu ora, functia de baza avand-o in armata.
Va rog sa-mi spuneti daca plata cu ora intra in calculul pentru stabilirea punctajului anual, intrucat nu a facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 01 aprilie 2001.
Va multumesc
Plata cu ora nu intra in calculul punctajului de pensie. Problema e ca acest lucru nu va scuteste de eliberarea adeverintei. Si eu personal am aceeasi problema referitor la plata in acord, dar adeverintele tot trebuie sa le eliberez, desi stiu ca nu-i ajuta cu nimic pe pensionarii respectivi.

HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice

ANEXA 15 la norme

SPORURILE, INDEMNIZAŢIILE ªI MAJORÃRILE DE RETRIBUŢII TARIFARE
care, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001,
au fãcut parte din baza de calcul a pensiilor şi care se
utilizeazã la determinarea punctajului mediu anual

Menţiune: Nu sunt luate în calcul la stabilirea punctajului mediu anual întrucât nu au fãcut parte din bazã de calcul a pensiilor, conform legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
● formele de retribuire în acord sau cu bucata, în regie ori dupã timp, pe bazã de tarife sau cote procentuale;
● participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitãţile economice;
● premiile anuale şi premiile acordate în cursul anului pentru realizãri deosebite;
● recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
● diurnele de deplasare şi de delegare, indemnizaţiile de delegare, detaşare şi transfer;
● drepturile de autor;
● drepturile plãtite potrivit dispoziţiilor legale, în cazul desfacerii contractului de muncã;
● al treisprezecelea salariu;
formele de retribuire definite sub sintagma "plata cu ora", acordate cadrelor didactice şi specialiştilor din producţie sau din alte domenii de activitate pentru activitatea didacticã de predare, seminare, lucrãri practice, desfãşurate în afara obligaţiilor de muncã de la funcţia de bazã, pentru acoperirea unor posturi vacante sau ai cãror titulari lipseau temporar, precum şi pentru îndeplinirea unor activitãţi didactice pentru care nu se justificã înfiinţarea unor posturi;
● formele de retribuire pentru "orele suplimentare" realizate peste programul normal de lucru;
● sporul acordat pentru personalul didactic care îndrumã practica psihopedagogicã şi care asigurã perfecţionarea de specialitate a învãţãtorilor şi educatorilor;
● indemnizaţiile de muncã nenormatã;
● compensaţiile acordate conform decretelor nr. 46/1982 şi nr. 240/1982;
● alte sporuri care nu au avut caracter permanent.

Buna ziua
Sunt secretara la un liceu din Bucuresti si am urmatoarea problema:
Am un pensioar (cadru militar - 80 de ani) care a depus o cerere de eliberare a unei adeverinte cu veniturile realizate , intrucat a lucrat in perioada 1972 - 1982 in regim de plata cu ora, functia de baza avand-o in armata.
Va rog sa-mi spuneti daca plata cu ora intra in calculul pentru stabilirea punctajului anual, intrucat nu a facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 01 aprilie 2001.
Va multumesc
Multumesc doamnei pentru raspuns- dar mai are rost sa caut in arhiva, daca nu i se ia in calcul?

Astept un raspuns de la un consultant.