Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Care sunt drepturile unei persoane incadrate in grad ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Care sunt drepturile unei persoane incadrate in grad de handicap?

Buna ziua! As vrea sa stiu care sunt drepturile unei persoane cu Oligofrenie gr.II, in afara drepturilor banesti pentru persoane cu handicap (234 RON) de care beneficiaza si transport urban si interurban gratuit. Ma intereseaza daca o astfel de persoana, dezorientata temporo-spatial, poate beneficia de asistent personal si/sau alte drepturi banesti. Multumesc.
Nu a fost stabilit prin decizie gradul de handicap si necesitatea de a beneficia de un asistent personal?
Prin decizie a fost specificat doar- deficienta functionala accentuata- grad 2. Este vorba despre o persoana adulta 38 ani care nu a avut niciodata un loc de munca, nu a plecat niciodata singura la cumparaturi, nu poate executa activitati casnice decat la un nivel foarte redus.
Persoanele incadrate in gradul II de handicap nu beneficiaza de asistent personal...aceasta facilitate fiind oferita doar celor incadrati in gradul I de handicap grav.
monik780401 a scris:

Prin decizie a fost specificat doar- deficienta functionala accentuata- grad 2.

Deficienţa funcţională,poate fi:
- uşoară;
- medie;
- accentuată;
- gravă: - cu asistent personal, sau fără asistent personal, sau cu indemnizaţie de însoţitor

In cazul dvs. fiind vorba despre oincadrare in "deficienta accentuata ",si nu grava,nu se va putea beneficia de un asistent personal sau indemnizatie de insotitor.Acesta se acorda doar pt. deficiene grave.
Multumesc mult !