Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit persoane cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit persoane cu handicap

as dori sa stiu de ce scutiri pot beneficia si mai exact am inteles ca pot beneficia de o scutire la lumina.Mentionez ca am un handicap grav si deja beneficiez de reducerea impozitului pe cladire si terenul aferent
(gradul 1).Multumesc anticipat!!
Conform Legii 448/2006, persoanele cu handicap beneficiaza de cateva drepturi menite sa le faca viata ceva mai usoara. „
Toate categoriile de persoane cu handicap, indiferent de gradul afecţiunii (uşor, mediu, accentuat sau grav), beneficiază de următoarele facilităţi: asistenţă medicală, medicamente şi dispozitive medicale gratuite conform listei prevăzute în contractul-cadru; un bilet de tratament gratuit pe an (acordat de Casa judeţeană de Pensii) şi scutire de la plata rovignetei”,

Cei cu grad mediu primesc in plus 33,5 lei pe luna buget complementar, au dreptul la program de lucru redus, primesc card gratuit pentru parcare si au reducere la spectacole si muzee
Cei care au handicap grav primesc indemnizatie in cuantum de 234 de lei , in timp cei care detin decizie/certificat cu grad accentuat primesc 293 de lei.
Aceste doua categorii mai beneficiaza in plus de gratuitate pe transport urban si interurban si de imprumuturi fara dobanda de pana in 10.000 de euro pentru adaptarea locuintei sau pentru achizitionarea unui autoturism.
Sunt scutiti de plata impozitelor pe cladire, teren si autoturism, plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice, plata chiriei in cazul in care locuiesc in locuinte de stat sau acordate de primarii.
Suplimentar anumite autoritati locale,conditionat de buget pot dispune acordarea prin HCLM a unor facilitati suplimentare
Multumesc!!!