avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit persoane cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit persoane cu handicap

as dori sa stiu de ce scutiri pot beneficia si mai exact am inteles ca pot beneficia de o scutire la lumina.Mentionez ca am un handicap grav si deja beneficiez de reducerea impozitului pe cladire si terenul aferent
(gradul 1).Multumesc anticipat!!
Cel mai recent răspuns: Remus-Ionut , utilizator 07:32, 25 Martie 2015
Conform Legii 448/2006, persoanele cu handicap beneficiaza de cateva drepturi menite sa le faca viata ceva mai usoara. „
Toate categoriile de persoane cu handicap, indiferent de gradul afecţiunii (uşor, mediu, accentuat sau grav), beneficiază de următoarele facilităţi: asistenţă medicală, medicamente şi dispozitive medicale gratuite conform listei prevăzute în contractul-cadru; un bilet de tratament gratuit pe an (acordat de Casa judeţeană de Pensii) şi scutire de la plata rovignetei”,


Cei cu grad mediu primesc in plus 33,5 lei pe luna buget complementar, au dreptul la program de lucru redus, primesc card gratuit pentru parcare si au reducere la spectacole si muzee
Cei care au handicap grav primesc indemnizatie in cuantum de 234 de lei , in timp cei care detin decizie/certificat cu grad accentuat primesc 293 de lei.
Aceste doua categorii mai beneficiaza in plus de gratuitate pe transport urban si interurban si de imprumuturi fara dobanda de pana in 10.000 de euro pentru adaptarea locuintei sau pentru achizitionarea unui autoturism.
Sunt scutiti de plata impozitelor pe cladire, teren si autoturism, plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice, plata chiriei in cazul in care locuiesc in locuinte de stat sau acordate de primarii.
Suplimentar anumite autoritati locale,conditionat de buget pot dispune acordarea prin HCLM a unor facilitati suplimentare
Multumesc!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de handicap marian_26 marian_26 ce categorie de grade are cei mai multi bani, gradul1, gradul 2 sau gradul 3? si ce bani se aloca la fiecare grad? va multumesc! (vezi toată discuția)
Impozit cladiri si terenuri ROXANA NEDELEA ROXANA NEDELEA A SOSIT PE NUMELE LUI TATA O POPRIRE PE CONT CA AR AVEA DE PLATA O SUMA - IMPOZIT LA PRIMARIE. EL NU ARE ROL DECAT PE O MASINA SI 50 METRI PATRATI PE CARE ... (vezi toată discuția)
Persoana cu handicap Elena.1980 Elena.1980 Buna ziua, Fratele meu sufera de poliartrita reumatoida seropozitiva gradul 2 dar lucreaza ca si sofer la o companie locala de deseuri. Am inteles ca ar ... (vezi toată discuția)