Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Suspendare executare silita
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Suspendare executare silita

Ma aflu in contestatie la executare si am obtinut suspendarea executarii silite prin poprire pana la solutionarea contestatiei.Am depus si cautiunea fixata de instanta.
Mi s-a indisponibilizat de catre banca si suma integrala precizata in adresa de infiintare a popririi emisa de executor.

In conditiile in care aceasta suma va ramane indisponibilizata in contul meu, data fiind suspendarea, pana la solutionarea contestatiei la executare, de-acum inainte pot dispune de sumele din contul care exced sumei poprite? Poate executorul sa-mi elibereze vreo adresa in acest sens in baza careia banca sa-mi dea voie sa dispun de banii din cont? Subliniez inca o data ca suma poprita va ramane blocata si ca vreau sa dispun de suma in plus aflata in contul meu. Este posibil?
Multumesc anticipat.
Tocmai acesta este sensul suspendarii. Sumele care au fost indisponibilizate pana la obtinerea suspendarii raman in aceasta forma, iar sumele incasate ulterior obtinerii suspendarii sunt la dispozitia societatii. Banca cunoaste aceste reguli, singurul lucru pe care ar trebui sa-l faceti este sa-i prezentati sentinta , sau un certificat de grefa din care sa rezulte ca aveti obtinuta aceasta suspendare.
Cel mai bine este sa vorbiti cu banca si cu executorul, teoretic dumneavoastra ar trebui sa va puteti folosi diferenta de bani pe care ii aveti in cont.